Laupäeval toimus Lihula Muuseumis meeleolukas Muuseumiöö, mis meelitas kohale tervelt 333 huvilist. Õhtu kulminatsiooniks kujunes Lihula linnuse kaitserajatiste tutvustus, mida juhendasid tunnustatud arheoloogid Mati Mandel ja Mihkel Tammet.
Külastajad said osaleda ainulaadsel rännakul nii maapealses kui ka maa-aluses Lihulas, kus tutvustati kunagise linnuse ajalugu ja kaitserajatisi. Õhtu üheks haripunktiks kujunes äsja avatud viljaaida-aluse käigu esmaesitlus, mis kulgeb läbi kaitserajatise. Käigu ajaloolised ruumid pakkusid suurt huvi ning mitmed külastajad avaldasid arvamust, et viljaaida keldriruumid sobiksid hästi varjumiseks hädaolukorras. Samuti tunti huvi hoone tulevikuplaanide vastu. Ruumide puhastamine Lääneranna Muuseumi ja MTÜ Keskaegne Lihula poolt ning selle esitlemine Muuseumiööl on hea algus arutelule, kuidas ruume tulevikus kasutada.
Lisaks ajaloolisele seiklusele sai mõisahoone põhikorrusel tutvuda muuseumi püsiekspositsioonidega. Kehakinnitust ja mõnusat ajaveetmist pakkus Jaani Kõrtsi kohvik, mille maitsed tõid mõisasaali hubase õhkkonna.
Uued annetused rikastavad muuseumi kogusid
Muuseumiöö tõi kaasa veel ühe toreda üllatuse – muuseumi kogusse lisandus kaks väärtuslikku annetust.
Esimene neist oli hilisrauaaegne hoburaudsõlg, mis leiti ligi 15 aastat tagasi Lihula linnuse vallikraavi lähistelt. Tegemist on olulise leiuga, mis täiendab Lihula piirkonna arheoloogilist lugu ja aitab paremini mõista siinset varasemat asustust.
Teise annetuse moodustasid kaks malmkuuli ja üks keskaegse püssi või harkpüssi kuul, mis olid leitud viljaaida mäe nõlvalt. Need leiud viitavad selgelt, et viljaaida-alune kaitserajatis võis ajalooliselt täita ka laskeplatvormi rolli.
Lihula Muuseum tänab südamest annetajaid väärtuslike esemete eest! Näitusele on plaanis need välja panna juba sel suvel.