Püsinäituse tutvustus

You are here:

Hanila Muuseumi kogud said alguse Porsiku talus mitme põlvkonna jooksul valmistatud ja alal hoitud talu tööriistadest ja tarbeesemetest. Aja jooksul on kogud täienenud ümbruskonna inimeste tehtud annetustest.
Muuseumikogud jagunevad: arheoloogia kogu, arhiivkogu (raamatud, ajalehed, ajakirjad, dokumendid) esemekogu, fotokogu ja tekstiilkogu.

Hanila Muuseumi püsiekspositsioon paikneb üle 110 aasta vanuses endises Virtsu koolimajas. Näitus on temaatiliselt liigendatud. Siin on koha leidnud koolituba, taluõu, rehetuba, talukamber, linatöö tuba, puutöö tuba, etnograafiline tekstiil jms.


Taluõu

Vana klassiruum, praegune suur näitusesaal on kujundatud taluõueks. Siin võib näha kalapüügi- ja põllutööriistu ning karjakasvatusega seotud esemeid. Ruumi nurgas on koha leidnud  mitmesugused tööriistad puutöö tegemiseks. Igas talus valmistati ja parandati enamus puidust esemed ise. Samuti paigati ise jalanõusid või tehti lihtsamat sepatööd.


Rehetuba

Väikest saalist on saanud rehetuba. See oli talus kasutusel aastaringselt, kui töö- ja elamisruum. Rehetoa nurgas asus suur paekivist ahi, selle ees keedukolle toidu valmistamiseks. Toas oli pikk söögilaud ja istumiseks pikad pingid. Viljalõikuse ajal kuivatati rehetoa lae all partel viljavihkusid, seejärel toimus rehetoa põrandal rehepeks. Talvel valmistati seal erinevaid tarbeesemeid, naised ketrasid ja kudusid, lapsed tegid koolitükke või mängisid.


Pühade aeg

Pühadeks valmistati õlut. Jalgadel kurnatõrrest, mille põhjas oli auk, lasti õllevirre (linnasejahudele lisati kuum vesi, humalad ja lasti haududa) välja virdekünasse. Õllevirre tõsteti kääritünni, lisati pärm ja lasti käärima minna. Õlut säilitati vaatides või väiksemates ankrutes. Õlut joodi kapast. Pidudel tarvitatavad kapad olid suured ja kaunistatud.
Talutöö nõudis jõudu ja seda ammutati mustast leivast. Leiva valmistamiseks jahvatati jahu ise käsikivil, sõtkuti astjas taignaks, küpsetati ahjus.

Käsikivi

Käsikivi


Tekstiili kogu

Maja teisel korrusel asuvas ruumis on välja pandud etnograafilise tekstiili kogus olevad esemed. Näha on Hanila ja Karuse (Kirbla) kihelkonna rahvariided, tikitud sõidu- ja vooditekid, telgedel kootud vaibad ja perenaiste omavalmistatud kodutekstiil: laualinad, päevatekid, ilukäterätikud, padjapüürid jms.


Kebina talu naispere

Eraldi koha on leidnud Kebina talu naispere poolt valmistatud tekstiilesemed, mis kõnelevad suurest näputöö armastusest, kodumaa igatsusest ja uue kodu leidmisest võõrsil.

Kebina pere käsitööd


Koolituba

Nurgapealne tuba on sisustatud koolitoana. Seal on koha leidnud vanad koolipingid, õpikud , fotod, seinakaardid jne.

Hanila Algkool, 1930-ndad


Hanila muuseumi kogudes olevad esemed on annetatud heade inimeste poolt. Esemetel on selja taga pikk ja värvikas “elu” ning neil on jutustada nii mõndagi huvitavat.