Neljapäeval, 12. juunil kell 12.00 tähistame Lihulast pärit silmapaistva loodusteadlase Wilhelm Konstantin Frommhold Peterseni 171. sünniaastapäeva. Sel puhul avame Lihula Muuseumi püsiekspositsioonis talle pühendatud näituse.
Petersen oli maailmas tuntud oma erakordselt mahuka liblikakogu ja faunistiliste uurimuste poolest. Ta esitas teaduse jaoks olulisi teoreetilise bioloogia seisukohti, näiteks täiendas liigitekke teooriat. Ta postuleeris, et liblikate genitaalstruktuuride morfoloogia näitab, kas tegemist on liigisisese varieeruvusega või eri liikidega. Kui liblikate värvustunnused ühe liigi piires võivad muutuda, siis genitaalaparaat säilitab oma struktuuri.
Tule ja saa osa Lihula muuseumis avanevast ajaloo peatükist, mis räägib ühest meie kandi suurmehest – mehest, kelle teadustee sai alguse just siitsamast, Tallinna maanteel asuvast kodumajast.
Kuraator: Kaja Lotman
Konsultant: Olavi Kurina
Kujundaja: Piret Hallik-Sass
Liblikate armulukud – teadus täis peensust ja põnevust
Kui oled kunagi mõelnud, kuidas liblikad omavahel “kohtamas käivad”, siis nüüd on sul võimalus sellele vastus saada. Näituse raames saab Lihula Muuseumis näha ka Eesti Loodusmuuseumi koostatud lisaväljapanekut „Liblikate armulukud“, mis avab liblikate sigimise saladusi.
Kuidas liblikad oma kaaslasi valivad? Milliseid signaale nad kasutavad? Miks genitaalstruktuurid on liigimääramisel nii olulised? See näitus toob teaduse sõna otseses mõttes suurendusklaasi alla ja annab aimu, kui keerukas ja täpne võib olla looduse armuelu.
„Liblikate armulukud“ täiendab püsinäitust kuni selle aasta lõpuni, pakkudes külastajatele võimalust sukelduda veelgi sügavamale Wilhelm Konstantin Frommhold Peterseni uurimisteemadesse.
Lihula Muuseum tänab südamest näituse koostajaid, Eesti Loodusmuuseumi ning kõiki, kes näituse teoks saamisele kaasa aitasid: René Reinumäe, Mihkel Tammet, Heikki Pauts ja Tarvi Toome